С пълна зала със студенти и ученици от 11А и 12Б клас на Професионалната гимназия по механотехника „Проф. Цветан Лазаров“ в Пловдив темата за изкуствения интелект в образованието с лектор Пол Финерти – преподавател и координатор по програма „Еразъм+“ в Atlas Language School (Дъблин, Ирландия), постави началото на майсторските класове за новата академична година във Висшето училище по сигурност и икономика. Те са част от кампанията „Дни на кариерата и отворените врати“, традиционно осъществявани от ВУСИ.

„Водещото при подбора на теми за майсторските ни класове е те да са актуални, полезни в избора на професия и много интересни“ – каза при откриването доц. д-р Атанаска Тунтова – декан на Факултета по икономика и управление.

Студенти на ВУСИ и преподавателят от Дъблин се запознават по време на Еразъм+ обучение в Северна Македония през месец февруари. Тогава възниква идеята той да гостува на висшето училище и да представи своето виждане за ролята на изкуствения интелект в образованието.

„Важно е да познаваме различните видове изкуствен интелект, които се прилагат в образованието – коментира през присъстващите Пол Финерти.- Да знаем за предимствата и недостатъците, които той носи. Както и как можем да го използваме етично в обучението си.“

„Темата на майсторския клас е съвсем навременна. Изкуственият интелект ни помага да се фокусираме върху ученето и самоусъвършенстването, като автоматизира рутинните процеси“ – коментираха от Студентския съвет на  ВУСИ. Те отбелязаха също, че човек не трябва да забравя истинската си същност в процеса на учене – да се научи да твори с мислите си, независимо от това колко технологии се създават и развиват ежедневно.

След майсторския клас Пол Финерти и учениците от Професионалната гимназия по механотехника в Пловдив се запознаха с възможности за обучение в актуалните бакалавърски специалности в трите професионални направления на ВУСИ по национална сигурност, икономика и администрация и управление. Те разгледаха също модерната база на вуза със специализираните кабинети по криминалистика, бойни изкуства и атрактивното електронно стрелбище.