Темата за младежката ангажираност при опазването и популяризирането на културно-историческото наследство в Пловдив и областта с лектор Славка Бозукова – издател и главен редактор на медия „Стандарт“ и председател на Общество „Културно наследство“, продължи с участието на студенти и ученици от Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ – Велинград значимата поредица от образователни форуми във ВУСИ, посветени на просветителската мисия за България.
„Каузата на медия „Стандарт“ за опазването на чудесата на страната ни е също наш приоритет – каза в приветствието си председателят на настоятелството на висшето училище Олга Манолова. – Единствено във ВУСИ студентите изучават дисциплината „Българознание“. Целта на академичното ръководство е младите хора да се развиват, да не спират да се образоват, да се изграждат като достойни родолюбиви граждани и професионалисти.“
От своя страна Славка Бозукова благодари на президента на ВУСИ проф. д.п.н. Георги Манолов за приноса при съхраняването на българското културно-историческо и нравствено наследство. Тя разказа пред аудиторията, че преди две години Общество „Културно наследство“ става официален представител на „Европа Ностра“ – най-голямата и най-влиятелна европейска организация за опазване на културното наследство на Стария континент. „Учредяването на Младежката академия в рамките на кампанията „Чудесата на България“ е едно от последните неща, които сме направили“ – посочи издателят на „Стандарт“. – Създадена е по едноименния проект на фондация “Грижа за културното наследство”, който се реализира по Националната програма на Министерство на младежта и спорта за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта. Идеята е да вдъхновяваме Вас – младите хора, и да Ви привличаме към каузата, защото Вие трябва да съхраните и пренесете в бъдещето българското културно-историческо наследство.“
Студентите на ВУСИ и средношколците от Велинград станаха част от голямото семейство на младежката академия, като заедно с председателя на Общество „Културно наследство“ се потопиха в неповторимата история на чудесата на България, изпълнена с много факти и легенди. После с истинско вълнение се включиха активно в оформянето на четири маршрута за културно-исторически туризъм в Пловдив и областта и така стигнаха на запад до невероятните забележителности на Перущица и Кричим, на изток – на Чирпан и Драгойново, на юг – на Асеновград, Бачково, Белинташ, Кръстова гора и Караджов камък, и на север – на Хисаря и Старосел.
За искрена им любознателност Славка Бозукова и Олга Манолова отличиха младежите със специални сертификати „Пазител на наследството“ и значки „Младежка академия “Чудесата на България” – Пловдив“.
По време на визитата си във ВУСИ възпитаниците на Националната професионална гимназия по горско стопанство „Христо Ботев“ – Велинград се запознаха с възможностите за продължаване на образованието си в иновативните бакалавърски специалности в трите професионални направления на висшето училище по национална сигурност, икономика и администрация и управление. Те разгледаха с изключителен интерес модерната база на вуза със специализираните кабинети по киберсигурност, криминалистика, бойни изкуства и атрактивното електронно стрелбище, в което изпробваха своите умения за стрелба с пистолет. Посещението им бе осъществено с подкрепата на директора Георги Янчев, на зам.-директора инж. Надежда Шатърска – Ганчева и на преподавателите инж. Ганчо Чечев и инж. Илиян Пенев.