„Благодарим Ви, че сте тук, за да видите по какъв начин се случва академичният живот във ВУСИ“ – каза в приветствието си деканът на Факултета по национална сигурност и обществен ред доц. д-р Атанаска Тунтова към директора, педагозите и учениците от СУ „Христо Ботев“ – Септември, които гостуваха на висшето училище в Дните на кариерата и отворените врати.
Доц. д-р Тунтова ги увери, че обучителният процес и базата, с която разполага ВУСИ, са на европейско ниво. „Неслучайно сме в топ 6 на вузовете в България. Създаден преди 22 години, като частно висше училище без държавна субсидия, вузът съумява да е на лидерски позиции години наред. Това е благодарение на усилията на целия екип – ръководство, преподаватели, студенти и администрация“ – посочи тя и акцентира на безспорния факт, че резултатите на студенти на ВУСИ са впечатляващи, затова висшето училище има много високи акредитационни оценки.
„Нашите възпитаници са изключително подготвени както в професионално направление „Национална сигурност, така също в „Икономика“ и в „Администрация и управление“ – сподели доц. д-р Руси Янев по време на специалния лекторски клас за средношколците от Септември. Преподавателят във ВУСИ постави на тяхното внимание темата за „Опасностите в съвременния свят и начините за предпазването от тях“. Той анализира как връзките в електронна среда могат да засегнат младите хора и при какви случаи те трябва да сигнализират родители, близки и учители; как наркотичните вещества и техните производни създават зависимости, които деградират личността и водят до опасност за човешкия живот. В контекста на обучението в специалностите в сферата на сигурността, доц. д-р Янев разгледа също въпроса за религиозните секти и тяхното въздействие върху младите хора, за колективните опасности като трафик на хора с цел сексуална експлоатация и отнемане на телесни органи, както и за нашумелите напоследък случаи на жестокости над животни.
Учениците проявиха голям интерес към възможностите в специализираната зала по киберсигурност и робота ВУСИ Джуниър с оглед и на предстоящата си по тази дисциплина факултативна подготовка. Технологичните новости в обучението по една от най-търсените и перспективни специалности във ВУСИ провокира силно тяхното любопитство и стремеж към професионална реализация в тази сфера.
Средношколците се запознаха отблизо с иновативните форми на обучение както в кабинета по киберсигурност, така и в тези по детектор на лъжата, криминалистика, електронно стрелбище, информационна сигурност и в залата по бойни изкуства.
Посещението на учениците от 9а и 10б клас на СУ „Христо Ботев“ бе осъществено с подкрепата на директора Галина Дишкова и преподавателите: Йорданка Джонева, Грозденка Димитрова, Ани Атанасова, Любка Попова и Вили Димитрова.